Göz Tanıma Cihazı

İris tarıma sistemi artık Türkiye’de bir çok alanda uygulanmaya başlandı ve Panasonic,biyometrik iris tarama sistemini her geçen gün geliştirerek daha kullanışlı hale getirdi; daha kolay,daha rahat, daha hızlı. Üniversite laboratuar girişleriyle başlayan çalışma bugün asansörlerde, çelik kapı akıllı ev uygulamaları gibi bir çok alanlarda yapılan AR-GE çalışmaların da kendini gösterdi. Dünyada iris tanıma sistemlerinde yazılım ve donanım olarak AR-GE, havaalanları ve pasaport uygulamaları üzerine kendini gösterirken, Türkiye’de bu çalışmalar yok denecek kadar az seviyede.Genel bir uygulama alanlarına bakıldığında; ceza evleri ziyaretçi ve personel takipleri,üniversite, otomativ, kamu sektörü gibi alanlarda bilgi işlem odaları girişleri,asansör uygulamaları, spor ve yaşam merkezleri alanlarında üye takip sistemi, hastanelerin tüp bebek odaları gibi bir çok alanlarda Türkiye’de kullanılıyor. 3-5 yıl önce Türkiye piyasasına hızlı bir şekilde girmeye başladı.Dünya genelinde ve özellikle 11 Eylül olaylarından sonra pasaport uygulamalarında çok önem kazanmaya başladı.Örneğin İngiltere, ABD, Japonya ve Avrupa ülkelerinde pasaport uygulamalarında birkaç biyometrik uygulamalar bir arada kullanılmaya başlandı. Biyometrik algoritmaların hata payına bakıldığında 1/1200000’den daha az hata payına sahip olması tercih nedeni oldu. Günümüzde sistem kendini geliştirince uygulama alanları ve talepler daha da arttı.

Uygulama ve Satış Yöntemleri
İris okuyucu kamera ve geçiş kontrol sistemleri satışı yapan firmalar , teknoloji sistem çözüm ortakları,IT,tabanlı firmalar ve entegratörleri çok rahat kendi projelerinde uygulayabiliyorlar. Kolay donanım ve yazılım entegrasyonuna sahip olması tercih nedeni haline geldi.

Geçiş Kontrol Sistemleri ile Kolay Entegrasyon
İris tanıma sistemleri günümüzde geçiş kontrol sistemleri ne çok rahat entegre edilmeye başlandı. Bu alanda AR-GE çalışmalarını kendini yeni ürünlerde çok daha fazla gösterdi, iris tanıma sistemi bu uygulamalarda bir kimlik tespit cihazı olarak kullanılıyor. Kimlik tanınması bittikden sonra yetki dahilince geçiş kontrol paneli üzerinden kilit sistemi açılıyor. Bu uygulama aslında sistem maliyetini azaltabiliyor. Projelendirme aşamasında güvenli alanlar önem seviyesine göre birkaç biyometrik sistem bir arada kullanılabiliyor. Örneğin bir firmada misafir uygulamasında kart sistemi kullanılırken , bilgi işlem odası, finans bölümü, AR-GE departmanı gibi alanlar iris tanıma sistemi uygulanabilir. Pasaport uygulamalarında ise iris, parmak izi yüz tanıma gibi birden fazla biyometrik uygulama entegre olarak birçok yerde kullanıldı.

Akıllı Binalarda Göz İris ile Çelik Kapı Uygulaması
Son olarak iris okuyucu kameralar çelik kapı uygulamalarıyla binalara entegrasyonu gerçekleştirildi ve bu uygulama fuarda sergilendi. Ziyaretçilerin beğenisini kazanan, 0.3 saniyede kimlik tanımayı gerçekleştiren, Panasonic iris okuyucu kamera çelik kapı teknolojisiyle birlikte kullanıldı, Çelik kapı içerisine yerleştirilen uzun ömürlü akü sistemi ile 8000 açma kapama yapabilen kilit sistemi, diğer alarm sistemlerine entegre edilebilen özel çıkışlar , bir başka kapıyı açabilen iris okuyucu sistemi bir akıllı bina sisteminde en çok ilgi gören sistem haline geldi, kısacası “sahibini gözünden tanıyan kapı”

Asansör Uygulamalarında İris Okuyucu Kamera
Plazalar, residence tipi yüksek binalarda son 11 eylül olaylarından sonra hatasız kimlik tanıma çok önem kazandı. Türkiye’de ilk asansör uygulamasında firmanın kart ve iris uygulaması aynı anda gerçekleştirildi. Düşük güvenlik gerektiren alanlara geçiş kart sistemi ile yapılırken, yüksek güvenlik alanında kimlik tanımlama iris okuyucu kamera ile birlikte 1.1tanımlama yöntemi ile gerçekleştirildi. Panasonic’in Yeni İris Tanıma Kamerası; BM-ET 200 Dünyaya Biyometrik Teknolojinin Neler Yapabileceğini gösteriyor ! Panasonic’in yeni nesil iris tanıma okuyucusu, BM-ET200, biyometrik teknolojisinin olanaklarını tekrar tanımlamış görünüyor.Daha gösterişli, kullanıcı dostu, eşsiz doğruluk ile 5 kat daha hızlı olan ünite , büyük ölçekli uygulamalarda yada stand alone modu ile kullanılabilir.
Panasonic’in Yeni İris Tanıma Kamerası; BM-ET 200 Dünyaya Biyometrik Teknolojinin Neler Yapabileceğini gösteriyor !
Panasonic’in yeni nesil iris tanıma okuyucusu, BM-ET200, biyometrik teknolojisinin olanaklarını tekrar tanımlamış görünüyor.Daha gösterişli, kullanıcı dostu, eşsiz doğruluk ile 5 kat daha hızlı olan ünite, büyük ölçekli uygulamalarda yada stand alone modu ile kullanılabilir, bilgilerin kayıt edilebileceği ve güvenli bir şekilde aktarabileceği bir USB porttan yararlanabiliyor. Ünite eşsiz yakalama hızı ve basit kullanıcı arayüzü ile benzersiz tasarım özelliği sağlıyor. Etkili fiyat ve teknolojik olarak gelişmiş BM-ET 200, diğer geçiş kontrol sistemleri ile entegre edilebilir yetenek sağlıyor ve panasonic ‘i biyometrik teknolojide olan ön sırasını koruyor. Hızlı çalışma kapasitesi ile, yeni BM-ET200, bir kullanıcıyı 0.3 saniyede yakalama ve tanımlama yapıyor. Panasonic’in biyometrik arenadaki geliştirme çalışmaları, yeni BM-ET200 ünitesine dahil edilmiş gelişmiş proses ve yakalama tekniklerini sunmuştur. Panasonic’in yeni ürünühızla gözü yakalıyor ve kullanıcıların kimlik tespitini hızlı ve hatasız olarak gerçekleştiriyor. İris tanıma sistemleri günümüzde geçiş kontrol sistemlerine çok rahat entegre edilmeye başlandı. Bu alanda AR-GE çalışmaları kendini yeni ürünlerde çok daha fazla gösterdi. BM-ET200 ön panelinde iki aynaya sahip.Bu gözlerin konumunu daha rahat ve hatasız olarak hizalanmasını sağlıyor. Aynı zamanda kullanıcıları yönlendirmek için sesli yönlendirme mesafe gösterge lambası mevcuttur. Ön taraftaki hoparlör üzerinden yapılan sesli yönlendirme İngilizce, Almanca, Fransızca ve Türkçe dahil 14 dilde operasyonel yardım ve tanımlama sonucu olarak verilmektedir, ve arzu edilirse basit, tam ve sessiz olmak üzere 3ayrı kullanıcı konumunda ayarlanabilir. BM-ET200 özellikle yönetim merkezlerinden, sınırlı geçişlere izin verilen yerde, hızlı ve kolay bir şekilde takip edilmesiyle beraber zamana bağlı olarak kayıtları izleme olanağı sağlıyor. Hızlı yakalama yeteneğiyle birleşen aynalar, ışıklı yönlendirme, ses kılavuzu gibi yeni özellikler ve uyarı sensörü alarmı, ürünü günümüz pazarında daha hızlı ,daha güvenli ve daha kolay kullanılabilen iris tanıma okuyucu sistemi yapıyor. 1,2 milyonda bir yanlış tanımlama oranı ile BM-ET200 yüksek seviyedeki arayışlar için ideal bir çözüm bu iris tanıma kamera sistemi, yüksek doğruluk ve yüksek hassasiyette geçişleri sınırlayabilir ve izleyebilir. Kişisel kimlik tanımalarında esnek sistem mimarisine sahip ve havaalanları, depoların giriş çıkışları hastaneler gibi uygulamalarda ideal bir çözümdür.

İris Tanıma Sistemleri İle Hayat Daha Kolay ve Güvenli